top of page

האם אתם מוכנים להכניס כלב חדש הביתה?

WhatsApp Image 2019-06-11 at 06.34.29.jp
Bekesher Lakelev Logo

הכותבת היא ענת אלקיים, מטפלת ומאמנת התנהגותית לכלבים. ליצירת קשר

אם החלטתם, במזל טוב, שאתם רוצים חבר משפחה על 4 חדש בבית - כדאי שתבחנו את עצמכם האם אתם באמת מוכנים לכך והאם הכלב שאתם מחפשים מתאים לכם ולאורח החיים שלכם.

  • האם זה כלב ראשון שלכם? 

נכון שגורים זה גוש פרווה קטן, מתוק ומתלטף. אבל כדאי שתעצרו רגע ותחשבו האם זה באמת מתאים לכם. גור ככלב ראשון יכול להיות מאוד מאתגר. השיניים שלהם הם כמו סכינים והם נושכים וכן הנשיכות שלהם כואבות ופוצעות למרות הגודל הקטנטן שלהם. הם מכרסמים והורסים כל דבר הנקרה על דרכם כי מה לעשות זה השלב שבו הם חווים הכול דרך הפה. הם עושים צרכים בבית, האם אתם מוכנים להתעסק כל היום עם ניקוי קקי ופיפי? 
לרוב ההמלצה לכלב ראשון היא לקחת כלב בוגר אז פנטזיות לחוד ומציאות לחוד. אם זהו הכלב הראשון שלכם קחו כלב בוגר. תכירו את עולם הכלבים, תקשורת נכונה, טיפול נכון, התמודדות עם סיטואציות וכו'.. אם בשלב מאוחר יותר תרצו לקחת גם גור אז אחלה אבל ככלב ראשון למי שמעולם לא גידל כלב בבית זה אתגר מאוד קשה.

  • האם שאר בני המשפחה בעניין? 

אם לא כולם מסכימים להכנסת כלב חדש הביתה אז אל תיקחו כלב. חשוב שכולם יביעו את הסכמתם לנוכחות של בעל חיים בבית. כל בני הבית יחיו עם הכלב גם אם לא יטפלו בו בפועל, ויצטרכו לחיות איתו בשלום. לכן, רוב העמותות דורשות נוכחות של כל בני המשפחה במעמד האימוץ.

  • אם אתם גרים בדירה שכורה, האם בעל הבית מרשה שתכניסו כלב לבית? האם זה כתוב בחוזה? 

חשוב שנושא בעלי החיים יהיה מעוגן בחוזה שכירות שלכם. המון פעמים קורה שבעל הבית מסכים כששואלים אותו בעל פה אבל כאשר הכלב מגיע הוא משנה את דעתו. זהו נושא חשוב שלא נותנים עליו מספיק את הדעת, לצערנו המון כלבים מוחזרים לעמותות מהסיבה הזו.

 

  • האם אתם צופים שינויים משמעותיים בקרוב? כמו חתונה, מעבר דירה, תינוק חדש? 

במידה וכן, כדאי לחכות קצת עד לאחר השינוי על מנת להכניס כלב חדש הביתה. לכלב חדש בבית לוקח זמן להתאקלם וכל שינוי יכול להשפיע עליו לרעה ולהביא לרגרסיה. כדאי לקחת בחשבון שלכלב חדש בעיקר כזה שמעולם לא היה בבית קודם לכן לוקח זמן להתאקלם ולהרגיש בטחון בסביבה חדשה אם אחרי שבועיים בבית החדש הוא יצטרך לעבור דירה זה עלול לערער אותו. הדבר נכון בעיקר כשמדובר בתינוק חדש. אתם תהיו מרוכזים בתינוק, יהיה לכם פחות זמן להשקיע בכלב ואף אחד לא יהיה מרוצה מהמצב.

 

  • האם הכלב בו אתם מעוניינים מתאים לאורח החיים שלכם? 

בורדר קולי למשל זקוק להמון פריקת אנרגיה בעוד גזעים אחרים יהיו רגועים הרבה יותר. בחנו את עצמכם, האם אתם משפחה פעילה? רצים, רוכבים על אופניים? יוצאים להרבה טיולי טבע? או שאולי אתם אוהבים לבלות בבית בשקט שלכם. גם לכלבים יש אנרגיות שונות יהיו כאלו שיהיה להם סבבה לרבוץ כל היום על הספה ולא לעשות כלום ויהיו כאלו שיזדקקו להמון פעילות ויהיו מאוד מתוסכלים אם לא יקבלו אותה.

 

  • האם סדר היום שלכם יאפשר לכם להוציא את הכלב למספיק טיולים בחוץ? האם יהיה לכם מספיק זמן לפרוק לו אנרגיה? 

כל כלב זקוק לפריקת אנרגיה גם פיזית וגם מנטלית, גם הכלבים הרגועים. אם אתם עובדים המון שעות ואין לכם זמן לספק לו את הטיולים שהוא צריך (כלב ממוצע זקוק לפחות ל 3 טיולים של כחצי שעה כל טיול...). האם תוכלו לספק לכלב החדש שלכם את הדרוש לו? אם התשובה היא לא, אז אולי כלב זה משהו שפחות מתאים כרגע.

  • האם תוכלו להרשות גידול של כלב מבחינה כלכלית?

אוכל, ציוד, טיפולים רפואיים, טיפוח, מאלף וכו'... זו הוצאה נוספת לא קטנה שמתווספת להוצאות שכבר יש לכם וצריך לקחת אותה בחשבון. לפני שאתם מכניסים כלב חדש לחיים שלכם, בדקו האם תוכלו לעמוד מבחינה כלכלית בהוצאות נוספות. קחו בחשבון שייתכנו גם הוצאות לא צפויות כמו ביקורי חירום אצל הוטרינר.

  • מה האופי של הכלב? 

האם זהו כלב שחברותי לאנשים וילדים? האם יסתדר עם כלבים אחרים? במידה ולא, או לפחות לא עם כולם, חשבו האם זה מתאים לכם? האם יש לכם את הרצון והמשאבים להשקיע בכלב כזה. גם הכלבים שפחות מסתדרים עם העולם זקוקים נואשות לבית חם אבל דורשים קצת יותר עבודה. אם אתם בעניין, מעולה! קחו מאלפת טובה והשקיעו כולם ירוויחו מההשקעה הזו.

  • יש לכם בעלי חיים נוספים בבית?

בדקו האם הכלב שבחרתם מסתדר בכלל עם בעלי חיים אחרים. התאהבתם באחד והיחיד אבל לא בטוחים איך יגיב לחתול שכבר חי בבית? או חוששים שינסה לצוד את התוכי שלכם? קחו מאלפת ועשו את החיבור בצורה נכונה על מנת שכולם יחיו בבית בשלום.

  • יש לכם ילדים קטנים?

בדקו שהכלב החדש שלכם מסתדר עם ילדים קטנים. ילדים הם תזזיתיים, זזים מהר, מדברים בקול, ואפילו מציקים קצת ;) 

יש כלבים שנלחצים מהסיטואציות האלו ועלולים להגיב לא טוב, בעיקר כשמדובר בתינוקות שרק מתחילים לזחול.

קחו בחשבון שתצטרכו לנהל את הסיטואציה ואת האינטרקציה בין הילד לכלב. הדבר נכון בעיקר כאשר מדובר בגור.

בכל מקרה לעולם אין להשאיר כלב חדש לבד עם ילדים, גם לכלב הכי חברותי בעולם יש גבולות.

048A1106.jpg
bottom of page