top of page

חתול או כלב? גור או בוגר? גדול או קטן?

לפני שאתם מתחילים לחשוב מה מתאים לכם יותר, חשבו קודם האם אתם מוכנים להתחייב לכלב או לחתול ל-10-15 השנים הקרובות. בעושר ובעוני, ברע ובטוב, בבריאות ובחולי...

כן? אז יאללה, אפשר להמשיך לקרוא.
 
כלב או חתול?
נהוג לחשוב שחתול זו חיה עצמאית שלא זקוקה לכלום מלבד אוכל, מים, וארגז חול לצרכים - אך זו טעות. חתולים, בדיוק כמו כלבים, זקוקים ליחס, ליטופים, אהבה ומשחקים. בניגוד לכלבים, הם זקוקים לכל אלה מתי שנוח להם ולא מתי שנוח לנו. אבל! חתולים לא צריכים לצאת כמה פעמים ביום לטיולי לצרכים. חתולים ישנים רוב שעות היום, אוהבים לטפס על הספות / שיש / מיטות / לטייל על אדן החלון - תסמכו עליהם, הם יגיעו לכל מקום בין אם תרצו או לא. הם אלופים בלמצוא לעצמם תעסוקה בשעות שהם לבד, והם ציידים מעולים (נגמרו ימי הג'וקים בבית), כך שאם אתם משפחה שנמצאת הרבה שעות מחוץ לבית, אולי חתול הוא בחירה טובה.

אם יש סיכוי שהחתול יישאר רוב היום לבד כדאי אפילו לאמץ שניים, שיוכלו לשחק זה עם זה. חשוב כמובן לעקר ולסרס הן מטעמי בריאות (מניעת סוגי סרטן שונים ודלקות רחם), והן מטעמי הומניות, על מנת שלא יתרבו (אנחנו לא צריכים לספר לכם כמה חתולים חיים ברחובות ישראל, נכון?).

אז אם החלטתם לאמץ חתול - גורי חתולים אפשר להציל מהרחוב (לצערנו הרב) או לאמץ גורים ובוגרים מהעמותות השונות ברחבי הארץ.
אם חתולים זה לא הקטע שלכם, או שבכל זאת יש לכם זמן ל 3-4 טיולים ביום, או אם אתם רוצים לשחק פריזבי (לא מתחייבים בפניכם שכל הכלבים טובים בזה ;)), אבל אין לכם עם מי והחלטתם לאמץ כלב - אתם מוזמנים להגיע אלינו, לעמותת חבר.

כלב עצמאי פחות מחתול וזקוק לכם שתוציאו אותו לטיולים - הטיולים הם לא רק לצרכים - הם גם כדי לאפשר לכלב לנשום אוויר, לחלץ עצמות, ולפגוש חברים. בזמן הטיול הוא מרחרח, מכיר את הסביבה ולומד על העולם. כלב שלא יוצא לטיולים הוא כמו אדם בכלא - מתוסכל, מדוכא ועצוב. מצד שני, כלב (בדרך כלל) לא יכול לטפס על השיש ולגנוב לכם אוכל, לשרוט לכם ספות או לקפוץ לכם על הפרצוף בזמן שאתם ישנים. בואו נגיד זאת כך - מדובר בחיה שיותר דואגת לכם מאשר לבידור של עצמה, לעומת חתול :)

כלב לא ממש יודע להעסיק את עצמו ולכן יעביר את רוב זמנו בבית בלחכות שתבואו שוב לשחק איתו, ללטף אותו ולטייל איתו. הוא ישמח לישון בכפיות, לראות איתכם את תוכניות הטלויזיה המשעממות שלכם, או לנבוח על האורחים שאתם לא אוהבים.

ההבדל בין חתולים לכלבים הוא לא קטן - גם בתשומת הלב והזמן הנדרשים מכם כבעלים, וגם באופי שלהם ויכולת ההסתגלות שלהם לאורח החיים שלכם.

כלב גור או בוגר?
גור דורש מאיתנו כבעלים הרבה יותר מאשר כלב בוגר. חשוב לחנך אותו להיות חברותי לאנשים ולכלבים, לחשוף אותו לעולם ולכלבים אחרים, להפעיל אותו, להיות סבלניים וסובלניים כלפי טעויות שהוא עושה, וללמד אותו מה נכון ומה לא. אין מה להתווכח, גור זה הדבר הכי מתוק בעולם, אבל הם לא כאלה תמימים כמו שהם נראים... חכו עם שהם יתחילו לתת לכם ביסים קטנים ברגליים בכל פעם שתזוזו ;)
גורים זקוקים להרבה יותר טיולים מכלב בוגר (7-10) על מנת שילמדו לעשות צרכים בחוץ - ועדיין, הם יעשו לכם צרכים גם בבית. למה? ככה! כי הם גורים, פיזית הם לא יכולים להתאפק, ולא תמיד הם מבינים מה נכון ומה לא. גורים גם הרבה פעמים לא אוהבים את העיצוב שבחרנו לבית, ומנסים לעצב מחדש, החל מלאכול את הרגל של השולחן ועד ללחפור ולהרוס את הקירות. וחשוב לזכור שגור הוא כמו תינוק - אסור להשאיר בבית שום דבר מסוכן ללא השגחה, שחלילה לא יבלע חפץ חד או איזו שקית ניילון שייסכנו את חייו. לעומת תינוק, גור גדל מהר יותר, וכשיגיע לגיל שנה הוא כבר יהיה כמו ילד בוגר וכנראה שיפסיק להציק לכם.
זה המקום לציין שגם עם כלב בוגר עלולים להיות כל המקרים הנ"ל - אבל כלב בוגר מעצם היותו בוגר יותר, לרוב יהיה קל יותר ומהר יותר ללמד אותו מה מותר ומה אסור. החינוך לצרכים יקח זמן קצר מאד (אם בכלל), ואם הוא יוציא מספיק אנרגיות בחוץ, הוא לא יהרוס דברים בבית. כלב בוגר הוא רגיש יותר לתחושותיכם, לומד להכיר אתכם ולצפות את התגובות שלכם, ובעיקר מבחין בין מותר לאסור.


כלב קטן או גדול?
למרות כל מה שסיפרו לכם, הגודל לא קובע! מה שקובע הוא רמת האנרגיה שלכם כמשפחה.
אם אתם אוהבים לשבת בבית מול הטלויזיה, יתאים לכם כלב בוגר (אפילו בן 4 ומעלה), שקט ורגוע, כזה שכל מה שצריך בחיים זה ליטופים, אוכל ומים, וטיולים קצרים לצרכים.
אם אתם משפחה ספורטיבית ואוהבים לטייל, כדאי לכם לקחת כלב פעיל ואנרגטי - כזה שאוהב לרוץ ולהשתולל, לחקור ולהתעניין. רק יש לזכור שתצטרכו לדאוג לו גם בבית להוצאת אנרגיה (משחקים או אילוף או גם וגם). חשוב לזכור: טיולים עם הכלב זו האחריות שלכם כהורים (לילדים ולכלב), אבל אם הילדים אמורים לקחת חלק בטיולים עם הכלב - יש לזכור שיהיה להם קשה להשתלט על כלב גדול ואנרגטי!

יש סוגי כלבים שונים שידוע שאוהבים לנוח ולרבוץ ויש כאלה שבדרך כלל מאד זקוקים לריצות והוצאת אנרגיות. בעת האימוץ ספרו לעמותה עליכם כמשפחה, והמתנדבים ידעו להתאים לכם את הכלב המתאים.
 
שיער קצר או ארוך?
חשוב שתדעו - כל פרווה נושרת. יש כאלה שפחות, ויש כאלה שיותר. יש כלבים שבמהלך עונות שלמות ישאירו לכם בבית גושי שיער שלא ניתן להלחם בהם. אצל כולם, סירוק תכוף יכול להקל על הנשירה ולעשות נעים לכלב שלכם, כך שזה מצב שטוב לכל הצדדים. פרווה קצרה נושרת בדיוק מו ארוכה, אך רואים אותה פחות - אבל דווקא את הפרווה הארוכה קל יותר לנקות, וקל יותר למנוע באמצעות הברשות יומיומיות וטיפולי טיפוח אצל הספר/ית. אם אתם לא מוכנים לסבול פרווה על הבגדים והריהוט - או שחיית מחמד לא מתאימה לכם, או שתתכוננו לנקות הרבה יותר מאשר ניקיתם קודם. לפעמים גם האנשים הכי נקיים שחושבים שלא יהיו מסוגלים לסבול אפילו שערה אחת, מוצאים את עצמם מתאהבים בכלב הכי שעיר ומבולגן שיש. כך יודעים שזוהי אהבת אמת.
 


עכשיו, שבו כל המשפחה וחשבו. מה מתאים לכם יותר, חותל או כלב? גור או בוגר? אנרגטי או רגוע? איזו פרווה אתם מעדיפים?

החלטתם? יופי! מוזמנים לדפדף באלבומי התמונות שלנו - לראות, להתרשם ולהתאהב. וכמובן לאמץ.

bottom of page